Ir 2012. gada pēdējā diena. Gada nogalē parasti atskatāmies uz paveikto, bet svarīgākais - plānojam, ko darīsim turpmāk. Tādēļ nolēmu atskatīties uz dažām tendencēm bez kaislībām un piedāvāt pāris vienkāršus rīcības virzienus, ko nākamajā gadā varēt ieplānot jebkurš uzņēmējs.
Ir pagājis viens uzņēmējiem smags gads un priekšā ir vēl viens smagāks. Cik daudzi no jums sajuta, ka krīze beigusies? Vairums sakostiem zobiem strādāja, jo nauda nenāk tik viegli, kā tā nāca pirms pieciem gadiem. Krīze pasaulē nav beigusies, vēl vairāk - tā turpināsies. Vācijas kanclere šodienas uzrunā solījusi saviem komersantiem sarežģītu 2013. gadu.
Tomēr nav pamata arī pesimismam. Darbojoties gudri, varam turpināt augt. Par vienu no gudrākajām ekonomikām uzskatāma Vācija. Vācu uzņēmēju federācija un prognozētāji no Z_punkt publicējuši vācu skatījumu uz vērtības ķēžu attīstības tendencēm līdz 2030tam gadam (1). Šo ar interesi izlasīju pati un iesaku to darīt arī citiem uzņēmējiem, jo daudzi mūsu uzņēmumi pakārtoti iekļaujas Skandināvijas un Vācijas vērtības ķēdēs.
Pēc tam ir vērts paskatīties uz aizgājušo gadu Latvijā. Ir tirdzniecības kanāli Latvijā, kuri pērn palielinājuši savu apgrozījumu par 25%. Pietiekami iespaidīgi pret kopējo mazumtirdzniecības pieaugumu 1.4% apmērā.
Aicināšu mācīties no citiem. Pērn Īrijas iedzīvotāji iztērējuši četrus miljardus eiro internetā(2). Diemžēl 75% no šīs summas nonākušas ārpus Īrijas, pārsvarā Lielbritānijā. Lielākie zaudētāji ir tieši mazie un vidējie uzņēmēji, kuri nav pievērsuši pietiekamu uzmanību pircēju vēlmēm un piedāvājumiem internetā.
Lai veiksmīgi sagatavotos interneta laikmetam 5 soļi, ko ieteiktu jebkuram uzņēmējam nākamgad:
1. Mājas lapas revīzija.
Pārskatiet savu interneta vietni - vai tā šobrīd ļauj saprast, kādas preces vai pakalpojumus jūs piedāvājat? Vai to sapratīs arī klienti, kuri nekad nav jūs apciemojuši un par jums neko nezina?
2. Izmēģiniet sadarbību ar starpniekiem pārdošanā - interneta veikaliem, kopīgas iepirkšanās portāliem.
Vai jums ir sadarbība ar pārdošanas portāliem? To nozīme pieaug, jo patērētāji kļūst aizvien kūtrāki meklējumos. Portālu piedāvājumus var saņemt savā pastkastītē. Visefektīvāk portālus izmantot jaunu produktu vai pakalpojumu testēšanai tirgū nevis pamatpreču pārdošanai par samazinātu cenu.
3. Gatavojiet plānu tirdzniecībai visās Eiropas valstīs.
Pāreja uz eiro paredzama jau pēc gada, tā būs lieliska iespēja pārplānot savu pārdošanas darbību, lai jūsu uzņēmums iegūtu jaunus klientus. Pirms iztulkot piedāvājumu svešvalodā, obligāti veiciet tirgus izpēti.
4. Padariet jūsu preču iegādi ērtu un ātru.
Vai ir skaidrs norēķinu process? Vai klients pasūtījumu varēs ne tikai uzsākt, bet arī pabeigt līdzko viņš šādu lēmumu ir pieņēmis viņam ērtā laikā (nakts vidū vai brīvdienā)? Šis nav obligāti jānodrošina jūsu lapā. Izmantojiet tam sadarbības partnerus!
5. Vispirms izmantojiet visas bezmaksas iespējas.
Mājas lapu optimizācija, informācijas ievietošana bezmaksas katalogos un meklētājos ir iespējama arī tikai ieguldot jūsu laiku un enerģiju. Šīs iespējas var palīdzēt apgūt arī konsultanti, kuri saņems atlīdzību vien pēc rezultātu sasniegšanas. Ja pareizi izplānosiet, tad izdevumus uzreiz nosegs papildus ieņēmumi. Google starptautiskajā komandā ir arī Latvijas jaunieši, kuri gatavi jebkuram uzņēmējam palīdzēt efektīvāk reklamēt savu produkciju jebkurā interesējošā tirgū un atbildēs latviski. Latvijas investīciju un attīstības aģentūra(3) regulāri rīko pasākumus eksportētājiem vai interneta apgūšanu. Šie pasākumi ir ne tikai labi, bet arī bez līdzdalības maksas, bieži vien redzami tiešraidē internetā.
Lai mums visiem izdodas!
(1) www.bdi.eu/publikationen_zukunftsstudie_engl.htm
(2) http://www.digitaltimes.ie/business-and-technology/75-of-irelands-e4-billion-annual-online-spend-goes-abroad/
(3) www.liaa.gov.lv
Ja jums šis materiāls liekas vērtīgs, iesakiet citiem!